Skip links

16 Ekim Dünya Gıda Günü: Büyütelim, Besleyelim; Hep Birlikte Sürdürelim

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nün kuruluş tarihi olan 16 Ekim 1945, Dünya Gıda Günü olarak her yıl farklı bir tema ile kutlanıyor.

Her yıl farklı bir temanın işlendiği bu farkındalık gününün bu yılki teması “Büyütelim, Besleyelim; Hep Birlikte Sürdürelim” olarak belirlendi.

“2 milyarı aşkın insan yeterli miktarda, güvenli ve besleyici gıdaya düzenli erişim sağlayamıyor.”

Her geçen gün artan dünya nüfusunda, yeterli seviyede sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşım problemlerinden kaynaklanan hastalıklar ve ölümlerle mücadelede tüm çevrelerin akılcı, doğru ve sürdürülebilir politikalar izlemesi gerekiyor.

Tek Sağlık yaklaşımının sürdürülebilirliği için hayvansal gıda alanında üretimin doğru şartlarda yapılması ve hayvan sağlığının korunması, güvenilir gıdaya erişim noktasında büyük önem arz ediyor.

Zoonoz hastalıkların hayvansal gıda tüketimi ile insan sağlığını tehdit ettiği göz ardı edilemez bir gerçek. Hayvanlarda hastalıkların kontrol edilmesi ile insanlar üzerinde görülme oranında azalma olduğu pek çok ülkede gösterilmiştir.

SAĞLIKLI GIDA, SAĞLIKLI TOPLUM!

Çiftlikten sofraya güvenilir, sağlıklı ve sürdürülebilir gıda için; istikrarlı uygulanacak aşılama ve tedavi programları, hijyen koşullarının tam olarak sağlanması, çevre şartlarının ve barınakların hayvan sağlığını ön planda tutarak tasarlanması alabileceğimiz önlemlerin başında geliyor. Bu noktada başta veteriner hekimlerimiz olmak üzere bu zincirde yer alan tüm çevrelere önemli görevler düşüyor.

Dollvet olarak dünya üzerinde her bir bireyin sağlıklı ve güvenilir gıdaya sorunsuz ulaşabildiği bir gelecek diliyoruz.

Dünya gıda günü kutlu olsun.