Skip links

Yenidoğan ölümleri ile mücadelede işletmelerde ne gibi uygulamalar yapılıyor? Veteriner Hekim Sebahattin Köknur anlatıyor.

Büyük hacimli işletmelerde yenidoğan ölümleri ile mücadelede ne gibi uygulamalar yapılıyor? Saray Tarım Ve Hayvancılık’tan Veteriner Hekim Sebahattin Köknur anlatıyor.

 

Kaynak: İnfovet

Saray Tarım ve Hayvancılık A.Ş. olarak, yenidoğan buzağıların minimum kayıpla ve sağlıklı şekilde sürüye katılmaları için azami özen gösteriyoruz.

“Bir yer kirliyse her yer kirlidir” ilkesi ile hareket ediyoruz

Saray Tarım ve Hayvancılık A.Ş. olarak, yeni doğan buzağıların minimum kayıpla ve sağlıklı şekilde sürüye katılmaları için azami özen gösteriyoruz. Buzağı yönetimi ve sağlığı ile ilgili uygulamalara anne karnında başlıyoruz. Annelerin sağlıklı bir gebelik süreci geçirmeleri için uygun barınaklarda, doğru besleme rejimleri ile en az 60 gün süre ile kuruda kalmalarını sağlıyoruz. Bu süre zarfında annelere, özellikle Rota ve Corona virüsler olmak üzere, doğum sonrası buzağıların karşılaşabileceği olası enfeksiyöz hastalıklara karşı aşılama yaparak koruma sağlamaya çalışıyoruz.

“Bir yer kirliyse her yer kirlidir” ilkesi ile hareket ettiğimiz yeni doğan ünitesinde temizlik ve sanitasyon işlemlerinin aksamadan yıl boyu düzenli şekilde yapılmasına dikkat ediyoruz. Ayrıca işletmemizde buzağı yönetimi için oluşturulmuş kritik kontrol noktalarının takibi ve kontrolünü de sağlıyoruz.

Hiperimmun serum kullanımı, ishal ve septisemiyi önlemede faydalı

Uygun ortam ve koşullarda doğumu gerçekleşen buzağılarda, doğum sonrası göbek kordonu dezenfeksiyonu ve yeterli miktarda ağız sütü alınması sağlandıktan sonra yüksek antikor titresine sahip bir hiperimmun serum uygulaması yaparak buzağıları bireysel buzağı barınaklarına alıyoruz. Başta E. coli olmak üzere farklı patojen suşları içeren hiperimmun serumları tercih ediyoruz. Hiperimmun serum kullanımının buzağı ishalleri ve septisemilerinden korunmada faydalı olduğunu düşünüyoruz.