Skip links

Eyüp Sabri Göncü – Yönetim Kurulu Başkanı

Eyüp Sabri Göncü, 1978 yılında Şanlıurfa’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Şanlıurfa’da tamamlayan Göncü; Uludağ Üniversitesi’nde mühendislik okudu. Öğrencilik yıllarında öğrenci temsilciliklerinin yanı sıra çeşitli kulüplerde başkanlık yaptı.

Üniversiteden sonra eğitim hayatına Amerika’da devam eden Göncü, bu ülkede Georgia Tech University’den mezun oldu. Ardından İngiltere’de University in Leicester’da yönetim yüksek lisansı programını tamamladıktan sonra 2004 yılında Türkiye’ye dönerek iş hayatına atıldı.

Farklı alanlarda faaliyet gösteren aile şirketlerinin geliştirilmesi için çalışmalar yapan Göncü, tekstil sektöründe iplik imalatı, sağlık sektöründe aşı imalatı ve inşaat sektöründe çeşitli işler yürüten aile şirketlerinde sanayi grubu imalatlarının yönetilmesi görevini üstlendi.

Çalışmalarını yürüttüğü tüm alanlarda etki alanı oluşturabilecek projeler ortaya çıkarmayı başarırken özellikle tekstil, inşaat ve biyoteknoloji alanlarında birçok ilke imza attı.

2013-2016 yılları arasında İstanbul’da Şanlıurfa Dayanışma Derneği’nin başkanlığını yaptı. 2015 yılında Dollvet Üretim Kampüsü’nün tüm hisselerini satın alarak bütün yatırımlarını aşı ve biyolojik madde üretimine yönlendirdi.

Evli ve dört çocuk sahibi olan Eyüp Sabri Göncü, biyoteknoloji alanında dünyadaki en iyi 20 tesisten biri olarak kabul edilen Dollvet ile yerli ve milli üretim anlayışını öncelikli tutarak aşı üretimi yapıyor ve pek çok farklı alanda biyolojik ürün üretiyor. Göncü, tüm bunların yanına yerli Covid-19 aşısı Turkovac’ı da ekleyen Dollvet’i dünyanın önde gelen biyoteknoloji şirketi yapma hedefiyle ilerliyor.